Ny bild i galleriet Objekt: Månen Exponering: Fotograf: Peter Rosén Kommentar: Mosaik på 16 bilder tagna i primärfokus med rödfilter.
Jag kunde inte köra med barlow på grund av turbulensen.
Tackar,
Eftersom jag kör på en MacIntosh så fungerar inte programvaran som följde med kameran .
Jag köpte ett program som heter AstroIIDC och använder det både för att fånga videosekvenserna och för att stacka bilderna. Sedan är det bara Photoshop som gäller.
AstroIIDC är i mitt tycke duktigt (har iofs inget att jämföra med) men är riktigt trixigt att använda om det är mycket turbulens, vilket det nästan alltid är.
Jag gjorde klart en bild på Clavius igår kväll och hade sekvenser på upp till 1200 bildrutor. Väldigt många av bilderna var i mitt tycke skarpa men programet valde ofta att endast ta med 1-4 bilder i stackningen och kasta bort resten efter över 15 minuters tuggande. Då är det bara att börja om med nya inställningar och hoppas på att programmet hittar en bättre matchning och tar med minst 200-400 bilder.
Jag har haft mycket diskusioner med programutvecklaren runt det här problemet och om hur urvalsprocessen ska gå till men han tycker nog att mina idéer är för udda och inte kan ge några bra resultat, och jag tycker att hans är för snäva. Ändå bor han i Kanada och borde ha förståelse för problemen med hög turbulens.