Ska bli skoj att åter få sätta sig isig lite bildmaterial efter nära 2 års väntan. Får nog läsa in mig lite igen på vad som har hänt med HALRGB bild bildbehandling. Inte klokt vad man glömt mycket.
Såja, refraktor Bengt är igång och producerar igen
Verkligen snygg bild på M27.
Hoppas att du inte använt "Star sharper" utan att tuben producerar, med din hjälp förstås, riktigt skarpa stjärnor som på denna bild !
Snyggt jobbat !
Timo
Everything has beauty,but not everyone sees it. Confucius
Nej inga extra knep på denna bild. Bara ihoplagt stackningsbilderna Timo. Behövde inte ens omfokusera för blå kanal trots jag gått ner ganska mycket i f-tal med reduceraren. Det enda jag ångrar är att jag inte tog röd kanal i bin 1 då hade jag sluppit få röda stjärnor större än i lum bilderna. Men det går ju alltid att krympa de i en senare variant. Ha varianten utlovas bli betydligt detaljrikare. Men den vill jag lägga ner några dagar på.
Hmmmm. Jag är visst på sågarhumör idag Men ja, absolut kul att du är på G igen Bengt. Och absolut kul att du trots allt tycks ha fått rätt på dina grejor utan att skicka iväg över halva jorden? Det är ju svårt det här, problemen kan visa sig på många sätt. Att få till en bra guidning med en så pass stor tub är svårt! Så är det bara. Minsta lilla avvikels visar sig direkt!
Denna bild då? Anara man ett ganska tydligt blåstick i stjärnorna eller är det bara min monitor? Stjärnorna som jag för övrigt tycker är fullständigt utfrätta? Är det det du uppskattade Timo på denna bild? Stora utfrätta helvita stjärnor! Inget som jag ser som något snyggt. Men vi har ju alla olika smak...
Stjärnorna är däremot extremt runda och fina. Nebulosan som egentligen är det primära är också jättefin!
Nja, jag uppskattade nebulosan och de runda stjärnorna jag också.
Att varför sen stjärnorna är helvita får nog Bengt förklara (sedan var det hand första färgbild på länge så uppmuntran gäller för mig)
Det är många som inte bryr sig om att få fram stjärnornas färger utan koncentrerar sig på bara på objektet så jag har slutat påpeka det. Folk har väldigt olika tycke och smak, det har man lärt sig med tiden på Astronet och Astro-Forum.
Själv är jag mycket kritisk med mina egna bilder men att få allt perfekt fordrar oftast att man följer Terjes råd om du vet jag menar
Timo
Everything has beauty,but not everyone sees it. Confucius
Jag kanske än en gång får förtydliga mig än en gång denna bild är inte den slutgiltiga bilden utan endast bilden som det blev av råbilderna!
ungefär så här skulle den direkt sett ut om jag direkt lagt ut en råbild tagen med en H9 i färg.Min slutbild ska bli den med h -alfa.
Micke Om du ser så mycket blåstick kanske det beror på att du tittat på för många Blå meade tuber He he Förlåt Micke kunde inte låta bli det börjar kanske bli lite utjatat
Som sagt inget är gjort vid råbilderna. I normala fall brukar jag blurra alla färgkanaler vilket jag inte gjorde igår.Om man gör det blir r det kanske inte så distinkt runt dessa . Som sagt jag omfokusera aldrig igår i blå kanal. Var lite orolig att det skulle bli helmulet så den inte blev klar.
Vad gäller stjärnorna "utbrändhet" är det kanske tycke och smak. Själv gillar jag stjärnor med krispighet.Men det går ju alltid köra lite blurr på de också
För vita stjärnor kanske kunde jag låtit bli lägga på lum kanalen som 100 % får finputsa detta sen.
Stora stjärnor? Jag har ju inte tagit till ett enda "fusk" knep med att minska någon stjärna från råbilderna därför är det helt naturligt de sväller lite på så lång exp tid.?
Är själv extremt imponerad över hur denna refraktor hantera de små distinka stjärnorna. Skulle vilja se den sct tub få fram så små stjärnor så bra som denna.
Men det har varit en del orosmoln på vägen fram Micke instämmer. Är inte helt friktionsfritt att köpa större tuber. Tar avsevärt längre tid att få rätt temp på så här stora linser. När jag får ett värmeband på plats hoppas jag att tuben får en mer stabil temp.