- Lars L

Bilder från galleriet
User avatar
Timo
Posts: 1114
Joined: 2005-12-10 00:08:59
Location: Immeln

Re: - Lars L

Post by Timo »

Den var kul ! :D :D :D :D
Timo N.
Everything has beauty,but not everyone sees it. Confucius
Oortcloud
Posts: 234
Joined: 2011-03-14 14:11:33
spamtest: JA
Location: Örebro

Re: - Lars L

Post by Oortcloud »

Jag garvar läppen av mig! :D
Lazze
Posts: 1134
Joined: 2008-06-04 20:10:08
Location: Karlskoga

Re: - Lars L

Post by Lazze »

Det kan vara lätt att bli för djuplodande vid fel tillfälle :D

Din bild är ju väldigt bra, som vanligt. Det känns nästan som man sitter i en Apollokapsel på väg ner för landning.

Vad gäller diskussionen om kommentarer så är det sällan jag skriver något om just mån- och planetbilder, men inte för att de är "mindre värda", utan för att jag dels tycker jag har för lite erfarenhet av den typen av foto, dels är jag som Timo mer intresserad av det som ligger längre bort.

Jag tror att flera med mig tycker att det känns lite häftigt att kunna fånga fotoner av de färger, former och fenomen man läste om i sin barndoms astronomiböcker och mer därtill tack vare dagens teknik. Och med internets hjälp kan man läsa på och försöka förstå de skeenden som ligger bakom det man slutligen ser på bilden. Och där tycker jag helt enkelt att det finns mer variation när man har fler ljusår att spela med.

Därmed inte sagt att jag inte kommer att prova på att fota månen igen, för de bilder jag tycker är vackrast att titta på av allt däruppe är faktiskt varken galaxer, nebulosor eller planeter, utan just såna här månbilder.

Och apropå Bahtinov grabber, jag har provat flera gånger att försöka ladda ner den, men min dator tokvägrar och jag får inget felmeddelande varför. Har du filen så du skulle kunna maila den till mig?

/Lasse
Lars L
Posts: 335
Joined: 2011-01-31 00:54:02
spamtest: JA

Re: - Lars L

Post by Lars L »

Beror av att det är en EXE-fil, din dator tycker inte att du ska hämta ner den. Hotmail vägrade att ta den också, vill inte skicka iväg den! :!: :(
Kommer datanörd till mig snart så det ordnar sig under mellandagarna.
Starsoft
Posts: 1501
Joined: 2007-09-20 14:21:00
Location: Gävle
Contact:

Re: - Lars L

Post by Starsoft »

Hej
Kommer datanörd till mig snart så det ordnar sig under mellandagarna
Om du komprimerar filen så går den att maila, högerklicka på exe-filen och välj "skicka till -> komprimerad mapp" då blir det en zip-fil i stället som brukar passera säkerhetsfiltren bättre.

Datanörd
Observatorium v2.0: http://www.hemlin.se/astroweb
bjorne
Posts: 491
Joined: 2011-09-18 18:13:05
spamtest: JA
Location: Änglaberga
Contact:

Re: - Lars L

Post by bjorne »

Annars kan du ladda ner de här http://www.njnoordhoek.com/?p=660.
Finns både 32 och 64 bitars vesioner.
De är zippade så det borde inte vara nåt problem.
Astronomy? Impossible to understand and madness to investigate.
— Sophocles, c. 420 BCE
Lars L
Posts: 335
Joined: 2011-01-31 00:54:02
spamtest: JA

Re: - Lars L

Post by Lars L »

Tack för tipsen bjorne och Starsoft! Får höra med Lazze om det löser sig..... . :good:
Lazze
Posts: 1134
Joined: 2008-06-04 20:10:08
Location: Karlskoga

Re: - Lars L

Post by Lazze »

Tack för tipsen allihopa, både här i tråden och via mail.
Det löste sig direkt med länken jag fick av Bjorne.

/Lasse
User avatar
Grinde
Posts: 440
Joined: 2010-04-22 03:49:21
spamtest: JA
Location: Östersund

Re: - Lars L

Post by Grinde »

Riktigt läcker närbild! Jag tycker de här bilderna är riktigt givande att se på, för mig blir de substitut för observerande, då det alltid hänger en kamera på mina tuber, så jag uppskattar det verkligen! Att mån/planet-foto skulle vara nybörjargrejer håller jag verkligen inte med om, de resultat jag fått från mina försök är bilder som nybörjare skulle skratta åt, så jag tycker verkligen det är imponerande att fånga såna detaljer med en upplösning jag själv bara skulle kunna drömma om!

God Jul
Lars L
Posts: 335
Joined: 2011-01-31 00:54:02
spamtest: JA

Re: - Lars L

Post by Lars L »

Tack Jonas! Nu ska jag inte kokettera med min blygsamhet som någon sa, men faktum är att bilden på ÖA är mycket bättre.

http://orebroastronomi.se/astrobilder.html