Page 1 of 1

Perseid - Göran Strand

Posted: 2013-08-11 01:24:53
by gost
Ny bild i galleriet
Objekt: Perseid
Exponering: 10 sek
Fotograf: Göran Strand
Teleskop: Sigma 8/3,5 circular fisheye
Kamera: Nikon D3s
Kommentar: En perseid fångad med två kameror. En kamera med en fisheye samt en kamera med ett 14mm objektiv. Tiden var 00:28:27 svensk sommartid. Tyvärr ser inte vädret så lovande ut inför imorgon, så det återstår att se om detta blev min enda meteor i detta regn.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Perseid - Göran Strand

Posted: 2013-08-11 12:36:49
by Frost
väldigt fin bild, får man fråga vad du hade för inställningar på kameran jag har haft 2 klara nätter och sett perseider falla fast inga har fastnat på bild.

Sv: Perseid - Göran Strand

Posted: 2013-08-11 17:45:03
by gost
Tackar. Jag körde med ISO 1600 och 10 sekunders exponering bländare 4. Jag prövade mig fram hur lång exponering den relativt ljusa natthimlen tålde.

Re: Perseid - Göran Strand

Posted: 2013-08-12 12:44:45
by Peter R
Hej Göran,

Det finns verkligen för- och nackdelar med fisheye.
Dels får man med absolut allt som händer på himmeln men även långa och ljusa meteorspår blir ganska pluttiga, framför allt om de hamnar nära horisonten. Det var tur att du lyckades fånga den även med en andra kamera där man ser att det var en riktig rykare.

/*Peter R