Page 1 of 1
LVI Guidning
Posted: 2013-02-15 21:30:16
by Patrik
Jag funderar på att guida min NEQ6 med en Baader LVI Smartguider SG 2 är det någon som vet om den är bra, är en NexGuide Autoguider (Stand-alone) bättre. Eller har någon förslag på vad som är bäst att guida med?
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-17 15:32:22
by Marcus
Har också kollat lite på den för evt börja fota till höst säsongen. Verkar som att den är rätt ny och det står inte så mycket om den. Finns dock en del info om den gamla versionen och det är rätt blandade känslor om den.
http://stargazerslounge.com/topic/84561 ... e-dilemma/
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/2688795
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-17 15:59:44
by utas
Hej!
Har en dylik tingest, gamla modellen. Den funkar bra, och är faktiskt rätt enkel att handha, tom. för en bakåtsträvare som jag! Jag vill helst ha spakar och rattar istället för luddiga menyer, men denna är faktiskt lättbegriplig!
Mvh, Roger.
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-18 23:16:06
by Patrik
Tack för svaren! Det ser ut som det är lite delat tycke om LVI guidern. Så jag ska nog titta på Celestrons NexGuide Autoguider (Stand-alone). Men det är likadant med den, svårt att hitta information om hur bra/dålig den är.
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-19 00:12:47
by Wolfgang
Hej, Patrik.
Jag funderar också på Celestrons NexGuide autoguider.
Hittade lite om den här:
http://www.astronomy.com/Equipment/Prod ... uider.aspx
http://www.youtube.com/watch?v=rRWepr26g8g
https://www.astronomics.com/celestron-n ... 18792.aspx
Det finns en test i Sky and Telescope april 2011.
Har du inte tidningen, kan jag maila den som PDF till dig.
Wolfgang
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-19 05:10:34
by Corpze
Kör med nexguidern (samma som synguider) och när man väl hittat stjärna och låst på den så guidar den rätt bra... kanske inte lättaste att komma igång med, men det är väl så med det mesta att det ska läras in!
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-19 09:58:51
by Jonas
Jag har två stycken LVI-guiders "Mk I" och kan hålla med någon av resencenterna om att det var arbetssamt att först hitta en stjärna och fokusera med det parfokala okularet och sedan snabbt sätta in guidern och köra igång den.
Därför har jag förenklat proceduren att hitta en guidestjärna genom att sätta en OAG mellan LVI och guideteleskop. Min tanke började på detta sätt:
http://www.aquilastronomy.com/Offaxisguider.html och vid användning av kortare bränvidder (<600 mm) fungerade det bra men fotografering vid längre brännvidder behövde också längre guideteleskop så jag har satt den ena guidern på ett guideteleskop med ca 400 mm brännvidd och nu fungerar det bra tillsammans med fotograferande teleskop på, åtminstone ca 1200 mm brännvidd. Jag har guidat med ca 400 mm brännvidd även vid fotografering vid ca 1800 mm brännvid och det har fungerat bra men det är för få gånger för att säga att det alltid fungerar.
Om jag ska hitta något negativt om LVI så är det att de är lite ljussvaga. man behöver ganska ljusstarkt guideteleskop för att de ska fungera väl.
/Jonas
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-19 17:32:50
by Patrik
Mycket bra information! på en av länkarna står det att Celestron guidern klarar stjärnor på mag 8 med 80mm refraktor klarar man sig med det? Och Wolfgang du får maila tidningen om du vill, jag har den inte. Det att man bör ha 1/2 brännvidden av fotograferande teleskop visste jag inte, men var ju inte nödvändigt, ditt bygge av egen guide ser intressant ut Jonas. För övrigt verkar nexguid/cynguid vara smidig att använda.
Patrik
Re: LVI Guidning
Posted: 2013-02-19 21:47:47
by glappkaeft
Patrik wrote:Mycket bra information! på en av länkarna står det att Celestron guidern klarar stjärnor på mag 8 med 80mm refraktor klarar man sig med det? Och Wolfgang du får maila tidningen om du vill, jag har den inte. Det att man bör ha 1/2 brännvidden av fotograferande teleskop visste jag inte, men var ju inte nödvändigt, ditt bygge av egen guide ser intressant ut Jonas. För övrigt verkar nexguid/cynguid vara smidig att använda.
Vilken magnitud man får varierar både med öppningens storlek och brännvidden. Större öppning och kortare brännvidd ger bättre gränsmagnitud ända tills stjärnan blir för liten för guideprogramets mjukvara. Vad som är för litet kan variera men jag har sett MatsJ guida på stjärnor som är någonstans runt 2x2 pixlar.
Kort brännvidd (och större fysisk storlek på kamerachippet) ger också större synfält vilket gör chansen större att en lämplig stjärna finns i synfältet. Djävulen ligger alltså i detaljerna, mag 8 kan räcka gott om man har tillräckligt stort synfält men du kan också få både lägre eller högre magnitud beroende på ditt guideteleskops brännvidd.