Page 1 of 1
NOMAD
Posted: 2012-01-27 14:45:55
by Starsoft
Hej
Jag håller på och laddar ned NOMAD från
http://www.ap-i.net/skychart/en/news/nomad vet ännu inte vad det kommer att ge, tar väl några dagar.
Någon som vet om NOMAD finns på fler ställen på nätet för nedladdning?
Anders
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 15:59:53
by stoffe
Hej
Om du har Windows så kan du använda nedladdningsprogrammet Getright, det kan automatiskt ladda hem en fil och dela upp nedladdningen i 4 olika delar för att sedan automatiskt sammansätta dom, sen kan du automatiskt söka efter speglar på på internet. Det fungerar riktigt bra dessutom! Det snabbar upp nedladdningen avsevärt, ibland kan man ladda hem från 5-6 speglar samtidigt. Stödjer HTTP och FTP protokoll vad jag vet.
Finns inte NOMAD som torrent?
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 16:18:02
by Starsoft
Hej
Jo det är en torrent, jag bara undrade om någon hade laddat ned och provat att använda dom i CdC eller hade annan relevant info, det är ju lite klent med upplysningar om vad som ingår i filerna, kan väl knappast vara hela NOMAD katalogen?
Anders
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 16:59:59
by hansg
Nomad finns för nedladdning på C2a :s hemsida har jag sett, har inte laddat ner det själv, jag har det nedladdat i Linux Ubuntu för K-Star
h-g
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 18:47:54
by Starsoft
Hej
Hittade filerna för C2a, då är det ftp som gäller och där anges att det är hela NOMAD katalogen det handlar om.
Jag kör ett tag till med den pågående nedladdningen för att se om det ger något vettigt, det känns enklare att ladda ned med torrent i stället för ftp när det är så stora filer med risk för krångel.
Anders
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 19:59:21
by Robin Andersson
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 20:14:16
by Kroppefjäll
Tjena. Jag använder ju C2A som "husets", och vet som ni säger att NOMAD skall finnas med som nerladdning, men jag har banne mig inte lyckats hitta den länken. Måste vara blind!
Där skall ju gå att ladda ner UCAC 1, 2 och 3 också som jag skulle vilja ha eftersom det mesta i Occult Watcher & Occult 4 körs på dessa kataloger som jag har förstått det, men inte lyckats hitta dessa heller (förutom några compiler-filer då). Dags för en ny Explorer version kanske eller missar jag bara länkarna?
Hur går det med nedladdningen Anders? Tänk på att det är Internationella Internetfria dagen på söndag, så då måste du vara klar
/Björn
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-27 22:06:06
by Starsoft
4% bara ännu...
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-28 10:26:58
by Starsoft
Hej
Jag startade också en nedladdning från vizier via ftp/4G bredband igår och den är faktiskt klar nu, 720 filer med 36,8 GB komprimerade data, nedladdningen via torrent är bara klar till 15%.
Nu gäller det att konvertera NOMAD filerna till något användbart format.
Anders
Re: NOMAD
Posted: 2012-01-30 20:56:11
by Starsoft
Hej
Då har jag laddat ned hela NOMAD katalogen via den torrent som angavs i den första länken och resultatet ser OK ut.
Vizier har inte NOMAD för nedladdning, det var ett misstag från min sida, jag laddade ned en annan katalog.
Anders