Page 1 of 1
Himlens väktare
Posted: 2011-09-24 21:07:23
by int0x21
Min kära faster gav precis ut hennes debut bok Himlens väktare.
Det är om hur olika kulturer under olika tider har sett på himlen, kort och gott astronomis historia innan teleskopet.
Eftersom det följer temat tänkte jag att det kan vara ok att göra lite promo för boken genom att länka hoppas det är ok
http://www.leopardforlag.se/bok/himlens ... eleskopet/
Bra bok och definitivt något för den som vill veta lite mer om hur andra kulturers astronomi sett ut de sista tusen åren.
Re: Himlens väktare
Posted: 2011-09-25 12:04:20
by Timaoes
Den kommer med posten i veckan. Ska bli spännande att läsa :-).
/Johan
Re: Himlens väktare
Posted: 2011-09-25 12:51:34
by int0x21
Riktigt roligt att höra

Re: Himlens väktare
Posted: 2011-10-19 13:30:33
by Hans Bengtsson
Det finns all anledning att göra ytterligare lite PR för Ulrika Engströms bok ”Himlens väktare”. Ett par recensioner:
http://www.dn.se/dnbok/bokrecensioner/d ... ra-varldar
http://www.nyteknik.se/popular_teknik/k ... 293194.ece
Sevärt klipp med författaren:
http://urplay.se/166075
Redan på den tiden då Ulrika var redaktör för GAK:s klubbtidskrift var vi många som tyckte att hon hade en synnerlig begåvning att skriva enkelt och väl sammanhållet om astronomi, och den förmågan har hon utvecklat ytterligare, vilket hon visar i sin bok.
Jo förresten, en liten kuriös detalj:
När Ulrika för länge sedan var prao på Göteborgs-Posten så valde hon att ägna ett helt uppslag åt undertecknad, det kom in i en av tidningens lokala upplagor. En av bilderna som fotografen tog vid det tillfället kunde jag sedan med viss förvåning konstatera återkom på GP:s ledarsida, det handlade om att man ”kunde se sig om i stjärnorna” efter något. Första och förmodligen sista gången som en bild föreställande mig kommit till användning i den politiska debatten!
Mvh
Hans Bengtsson
Re: Himlens väktare
Posted: 2011-10-19 17:01:43
by int0x21

Riktigt roligt att höra, Skall skicka vidare inlägget till henne