Page 1 of 1
					
				[SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-04-30 14:33:28
				by DHEB
				Vill tipsa om denna fina möjlighet, en väska med komplett ES82° set som säljs på Stargazerslounge av en amatör i Norge:
Explore Scientific 82º Series complete set 
			 
			
					
				Re: [SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-04-30 16:21:27
				by wilt
				Bra tips! Det här är väldigt bra okular, tycker jag; är mycket nöjd med mina.
/Gustav
			 
			
					
				Re: [SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-04-30 20:03:02
				by stoffe
				Jag har ett ES 24 mm 68º och ett ES 14 mm 82º graders okular. Jag är oerhört nöjd med båda okularen, mina är argonfyllda. Nu är det nog någon annan gas som börjar på N men jag vet inte inte vilken.
			 
			
					
				Re: [SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-04-30 21:37:55
				by DHEB
				wilt wrote:Bra tips! Det här är väldigt bra okular, tycker jag; är mycket nöjd med mina.
/Gustav
Ja, ES82 är jättefina okular. Duger bra för det mesta. Perfektionister säger att de är sådär och att man ska ha gröna bokstäver över svart bakgrund istället. De har kanske rätt. Jag är varken perfektionist eller rik  
 
stoffe wrote:Jag har ett ES 24 mm 68º och ett ES 14 mm 82º graders okular. Jag är oerhört nöjd med båda okularen, mina är argonfyllda. Nu är det nog någon annan gas som börjar på N men jag vet inte inte vilken.
Det är 
Nitrogen, alltså kväve på svenska.
 
			 
			
					
				Re: [SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-04-30 23:33:15
				by stoffe
				
			 
			
					
				Re: [SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-05-03 10:49:13
				by Hans Bengtsson
				En gammal (2009) men intressant jämförelse Ethos vs ES:
http://www.svenwienstein.de/HTML/es_14m ... glish.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Röntgenbilderna visar att ES-okularet optiskt är en nästan exakt kopia av Ethos-okularet. Och vad gäller prestationerna i teleskop beskrivs dessa som ”very, very similar” och att den största skillnaden ligger i priset.
Mvh
Hans Bengtsson
 
			 
			
					
				Re: [SGL] Explore Scientific 82º Series complete set
				Posted: 2020-05-03 12:54:12
				by DHEB
				Ja, dessa som webbsidan beskriver är ES 100° okular. Verkar vara "reverse engineering" av ETOS. De i annonsen i första inlägget är ES 82°, som jag förstår är kopia av TeleVue Nagler. Förutom priset tror jag det finnas skillnader i glaskomposition och att TV använder faktiskt något finare glas än ES.