Page 1 of 1

NGC 7129 - Lars Zetterlund

Posted: 2016-02-14 17:01:39
by Lazze
Ny bild i galleriet
Objekt: NGC 7129
Exponering: LRGB=100/55/65/90 min
Fotograf: Lars Zetterlund
Teleskop: C14 med 0,63 FR/FF
Kamera: Atik 460 mono
Kommentar: Lite fakta: NGC 7129 är en reflektionsnebulosa och födelsekammare för stjärnor.
3 unga stjärnor mitt i nebulosan skickar ut chockvågor av het gas som kolliderar med dammoln och kallare gas och ger nebulosan det här utseendet.
Det röda bågformade delarna runt nebulosan är små emissionsnebulosor (Herbig-Haro objekt) som bildats på det sättet.
Det finns fler såna mindre objekt både ovanför och under nebulosan. Jag läste att den lilla bågen överst i mitten är den ljusstarkaste och har fått katalognr HH103.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: NGC 7129 - Lars Zetterlund

Posted: 2016-02-14 20:08:20
by Martin F
Fantastisk bild och helt uppenbart något som ligger bortom min räckvidd utrustningsmässigt :)
Naturlig och fin bildbehandling också. Grymt!

Re: NGC 7129 - Lars Zetterlund

Posted: 2016-02-14 20:22:28
by LasseH
Jättefin bild. Kunde inte låta bli att jämföra med den vi tog på Sandvreten fyra år tidigare, viewtopic.php?t=5440 . Du har nått högre upplösning med mindre skarpare stjärnor. Bra jobbat.
LasseH

Re: NGC 7129 - Lars Zetterlund

Posted: 2016-02-14 21:30:47
by Init4theimaging
Helt enkelt fantastiskt snyggt, Lasse :good:

Re: NGC 7129 - Lars Zetterlund

Posted: 2016-02-14 22:50:44
by BumpaBerra
Du lyckas igen finna och visa på de små guldkornen på ett fantastiskt läcker sätt.

Re: NGC 7129 - Lars Zetterlund

Posted: 2016-02-15 21:09:37
by Lazze
Tack ska ni ha!

Jag hade inte hört talas om eller sett denna förrän i höstas och trodde nog att jag var först med att fota denna från Sverige men jag borde ju förstått att flera hunnit före.När jag googlade lite noggrannare såg jag att Grinde också har denna i fotoportföljen och det finns kanske fler därtill.

När jag ser på LasseH:s bild så tycker jag att bilderna ser nästan identiska ut frånsett diffraktionsspikarna.
Min seeing låg på lite högre värden men möjligtvis har min guidning kanske funkat bättre. Vi kanske skulle lagt ihop våra data och sett vad som kommit fram ;)

Det var i alla fall kul att fota ett objekt som är så komplext och där det händer väldigt mycket. Herbig-Haro objekten lär ju vara kortlivade med astronomiska mått, "bara" några tusen år.

/Lasse