Page 1 of 1

Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-15 23:50:49
by Pelle
Ny bild i galleriet
Objekt: Geminider Geminider
Exponering: 760x4s
Fotograf: Per Johansson
Teleskop: Meade 10" SNT
Kamera: Olympus E-PM2
Kommentar: 7st meteorer fångade under 53 min från kl 18.26 den 14/12, Bergsbyn, Skellefteå.
Jag har slagit ihop meteorerna från de bilder som innehöll meteorer och lagt på den första av dessa bilder. Under hela kvällen pågick ett intensivt och färggrant norrsken så vissa av meteorerna har nog fått lite norrskensfärg.
Olympus E-PM2, ISO 1600, 4s exp. Objektiv 15mm F1,7 dvs motsvarande 30mm.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-16 15:04:05
by bjorsa
Snyggt norrsken och häftigt med alla meteorer i samma bild ,snyggt fotat
mvh/bjorsa

Re: Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-16 21:33:22
by AstroFriend
Hej Per!
Tjusigt gjort med alla meteorerna och norrskenet sätter ju extra piff på resultatet.

Vilken teknik har du använt, jag menar hur du separerat meteorerna som du sedan adderat på huvudbilden. Manuellt maskat ut dom kanske?

Lars

Re: Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-16 22:35:46
by Pelle
Tackar!
Lars: jag har först registrerat bilderna i Iris för dom var spridda på en timme sen har jag lagt dom som lager i Gimp och maskat manuellt.
Det var synd jag hade Gemini bakom träden så man inte ser radianten. På de senare bilderna har den hunnit fram men då var norrskenet så starkt att meteorerna hade svårt lysa igenom.

/Per

Re: Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-17 03:00:27
by AstroFriend
Hej Per.
Iris har många spännande funktioner, det händer att jag också startar upp det trots dess begränsningar i dynamik. Är det senaste versionen av Gimp du använder som klarar 32 bit filer och tycker du det hanterar det bra?

/Lars

Re: Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-18 08:34:34
by Pelle
Ja Iris är kraftfullt. Synd bara att Buil slutat utveckla det. Jag hoppas det går över i ett open source projekt.
Gimp har jag just börjat med och det är inte 32bit versionen, så för djuprymdsbilderna kör jag en gammal PS. Så här långt verkar Gimp ha det mesta som min gamla PS har förutom 32bitar.

/Per

Re: Geminider Geminider - Per Johansson

Posted: 2015-12-18 08:39:41
by AstroFriend
Ladda ned senaste version av gimp ev beta så får du 32 bit.

Jag har sett en kopia av iris för linux. Vill minnas den var 32 bit och ev open sourche. Dock var då för fem år sedan inte alla funktioner överförda.

Lars