Min minipc som inte har skärm eller tangetbord har jag installerad i en kyllåda som isolering mot kylan. Spillvärmen där inne räcker för att datorn inte skall bli för nedkyld. Förvarar den alltid inomhus annars.
Jag har skrivit lite om det astroserverbygget på min hem sida under project:
http://www.astrofriend.eu/astronomy/pro ... runit.htmlNästa astroserverbygge med strömförsörjning kommer nog klara sig under 2 kg mot nuvarande 25 kg. Det batteriet kommer bara klara kortare strömavbrott, som en UPS.
Här är så långt jag kommit med astroservern:
http://www.astrofriend.eu/astronomy/pro ... linux.htmlRedan nuvarande minipcn är mycket liten och lätt, den nya är så liten att den är svår att hitta. Strömsnål är den också samt att den drivs från USB 5-volt vilket gör att den kan matas från en kompakt och lätt USB powerpack.
Det enda som fortfarande kräver 12 volt är monteringen, men det är ju inte något stort problem.
Nu har jag nätspänning till den stora monteringen, men vill också ha en kompakt men ändå kraftfull transportabel montering.
Lars